Data rozpoczęcia i zakończenia wydarzenia
2022-10-27 - 2022-10-28
Lokalizacja
Nazwa obiektu: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”
Ulica i numer: ul. Wita Stwosza 12
Miasto i kod: 31-511 Kraków
Organizator
Katedra Historii Polskiej Myśli Politycznej w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”
Opis wydarzenia
Gorąco zapraszamy do udziału w konferencji naukowej pt. W 80. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej (ZWZ)na Armię Krajową (AK). Będzie to wydarzenie szczególne, bowiem konferencja dedykowana jest prof. dr hab. Grzegorzowi Mazurowi – wybitnemu uczonemu, znakomitemu badaczowi dziejów Polskiego Państwa Podziemnego, w 70. rocznicę Jego urodzin.
W wymiarze merytorycznym, konferencja ma na celu ukazanie sposobów funkcjonowania Polskiego Państwa Podziemnego na terenie Polski Południowej, ze szczególnym uwzględnieniem dwóch organizmów organizacyjnych SZP-ZWZ-AK: Okręgu Kraków i Obszaru Lwów – ich specyfiki, metod działania, problemów, z jakimi się mierzyły, a także osiągniętych sukcesów i poniesionych porażek. Organizatorzy dopuszczają także możliwość zaprezentowania referatów, które pokażą związki sąsiednich jednostek ZWZ-AK: okręgów Śląsk, Kielce-Radom, Lublin, z dwoma wymienionymi powyżej.
Za szczególnym zainteresowaniem Okręgiem Kraków i Obszarem Lwów SZP-ZWZ-AK i poświęceniem im konferencji przemawia wiele argumentów, a to m.in.: a) do tej pory nie doczekały się one gruntownego omówienia naukowego i przedstawienia wyników badań w postaci osobnej monografii – organizatorzy widzą zatem konferencję jako poważny krok na drodze do przygotowania takiego opracowania naukowego; b) zróżnicowanie na ziemiach, objętych działaniem ww. jednostek organizacyjnych, pod względem narodowościowym, religijnym, politycznym i in. stwarzało szczególne warunki dla działalności SZP-ZWZ-AK – wymagają one w związku z tym uważnych studiów; c) obecność południowej granicy, co implikowało szereg ważnych problemów (vide ruch kurierski); d) ustanowienie przez Niemców w Krakowie stolicy Generalnego Gubernatorstwa, co stworzyło wiele trudności w działalności podziemnej wobec wielkiego nasycenia siłami wroga; e) przemianowanie ZWZ na AK było aktem o istotnym znaczeniu nie tylko organizacyjnym, ale również politycznym i symbolicznym, co wymaga uwzględnienia w badaniach historycznych. Co więcej, konferencja ukaże ważną rolę Krakowa – konspiracji krakowskiej – na ogólnopolskiej mapie Polskiego Państwa Podziemnego.
Materialnym efektem wystąpień i debat podczas konferencji będzie monografia zbiorowa traktująca o przedmiotowej problematyce, która przyjmie charakter księgi pamiątkowej, dedykowanej prof. dr hab. Grzegorzowi Mazurowi.
Informacje organizacyjne:
- Zgłoszenia na konferencję prosimy przesyłać do dnia 18 września 2022 r. na adres: konferencja2022@muzeum-ak.pl
- Zgłoszenia powinny być przygotowane na formularzu zgłoszeniowym, dostępnym tutaj: https://inp.uj.edu.pl/wydarzenia/-/journal_content/56_INSTANCE_drmk74Ihv3kz/3905854/151022767
- Udział w konferencji jest bezpłatny.
- Językiem konferencji jest język polski.
- Artykuły do monografii pokonferencyjnej będą mogły zgłosić osoby, które wzięły czynny udział w konferencji (z referatem).
Harmonogram:
- do 18 września 2022 r. – przesyłanie formularzy zgłoszeniowych
- do 25 września 2022 r. – informacja o przyjęciu referatu
- do 2 października 2022 r. – ogłoszenie programu konferencji
- 27-28 października 2022 r. – konferencja
Dane kontaktowe:
Wszelkie zapytania, prośby, a także zgłoszenia konferencyjne, prosimy kierować na adres: konferencja2022@muzeum-ak.pl
Opłaty za uczestnictwo:
udział w konferencji jest bezpłatny
Strona internetowa:
https://inp.uj.edu.pl/wydarzenia/-/journal_content/56_INSTANCE_drmk74Ihv3kz/3905854/151022767