Data rozpoczęcia i zakończenia wydarzenia
2022-11-08 - 2022-11-08
Lokalizacja
Nazwa obiektu: Akademia Finansów i Biznesu Vistula
Ulica i numer: Stokłosy 3
Miasto i kod: Warszawa 02-787
Organizator
Akademia Finansów i Biznesu Vistula
Opis wydarzenia
W ramach obchodów 30-lecia Akademii Finansów i Biznesu Vistula serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Instytutu Badań w dyscyplinie Ekonomia i Finanse AFIBV „WYZWANIA WZROSTU POLSKIEJ GOSPODARKI”
TERMIN: wtorek, 8.11.2022 roku
REJESTRACJA: https://forms.office.com/r/HaFBKn1eKX
CELE I TEMATYKA:
Dzięki zmianom struktury społecznej, postępom urynkowienia gospodarki i jej otwarciu na świat oraz dołączeniu do Unii Europejskiej, w ostatnich dwóch dekadach doszło w Polsce do przyspieszenia wzrostu gospodarczego, istotnego przezwyciężenia zapóźnienia cywilizacyjnego kraju i znaczącego podniesienia dobrobytu społecznego. Odbyło się to jednak przy stosunkowo dużych kosztach i napięciach.
W ostatnich latach obserwujemy w Polsce istotne zmiany w polityce społeczno-gospodarczej, skutkujące m.in. pogorszeniem stanu praworządności i demokracji oraz zaostrzeniem stosunków z Unią Europejską, której Polska pozostaje członkiem już prawie dwadzieścia lat. Zmiany te niosą za sobą rozmaite skutki dla gospodarki zarówno pozytywne typu niskie bezrobocie, zmniejszenie skali ubóstwa i ograniczenie nierówności dochodowych, jak i negatywne w rodzaju zahamowania procesów inwestowania i napływu funduszy unijnych, pogorszenia sytuacji finansów publicznych i znacznego wzrostu inflacji w Polsce.
Powstaje pytanie, czy przy okazji prób przebudowy gospodarki, stosunków społeczno-politycznych i instytucji państwa nie popełnia się znaczących błędów rzutujących na stabilność społeczno-polityczną, polaryzację społeczeństwa i tym samym możliwości przyszłego rozwoju. Czy nie popełniając ewidentnych błędów można by osiągnąć więcej?
Konferencja „Wyzwania wzrostu polskiej gospodarki” będzie nosić interdyscyplinarny charakter, umożliwiając wymianę poglądów przedstawicielom nauk społecznych z całego kraju. Interdyscyplinarność konferencji zostanie zapewniona dzięki współpracy z Instytutem Badań w dyscyplinie Nauki o Polityce i Administracji oraz Instytutem Badań w dyscyplinie Nauki o Zarządzaniu i Jakości. Ma na celu pokazać perspektywy dalszego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski i dokonać porównań jej sytuacji z innymi krajami. Przeanalizuje mocne i słabe strony zachodzących zmian ustrojowo-systemowych w Polsce.
Opłaty za uczestnictwo:
bezpłatne