Data rozpoczęcia i zakończenia wydarzenia
2018-03-15 - 2018-03-15
Lokalizacja
Nazwa obiektu: Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych
Ulica i numer: ul. Kossutha 6
Miasto i kod: 40-844 Katowice
Organizator
Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych
Opis wydarzenia
Prowadzenie: dr Janusz Krupanek, dr Beata Michaliszyn, Marek Matejczyk, Mariusz Kalisz, IETU
Przemysł spożywczy charakteryzuje się wytwarzaniem dużych ilości produktów ubocznych i odpadów oraz dużym stopniem zużycia wody, a w konsekwencji wytwarzaniem znacznych ilości ścieków. Zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym głównym kierunkiem zagospodarowywania odpadów pochodzących z przetwórstwa i produkcji żywności powinien być ich odzysk.
Przedsiębiorstwa przemysłu spożywczego, aby spełnić wymagania prawne w zakresie ochrony środowiska oraz uniknąć wysokich kosztów związanych z zagospodarowaniem ścieków i odpadów, poszukują nowoczesnych technik i technologii.
Przykładem innowacyjnej technologii w zakresie zwiększenia efektywności gospodarki wodno-ściekowej i gospodarki odpadami jest System BioSuck, będący przedmiotem projektu: „System wspomagania decyzji w zakresie optymalizacji zbierania odpadów z zastosowaniem technologii podciśnieniowej z jednoczesną produkcją bioenergii z odpadów”. Technologia opiera się na wdrożeniu systemu podciśnieniowego, który pozwala na selektywny odzysk odpadów, umożliwiając efektywne wydzielanie materii organicznej zgodnie z jej właściwościami, a w dalszej części na efektywne jej zagospodarowanie. W projekcie rozważano różne scenariusze postępowania ze skoncentrowanymi odpadami o wysokiej zawartości materii organicznej, w tym wykorzystanie ich jako źródła bioenergii, nawozu lub jako paszy dla zwierząt.
Na seminarium przedstawiony zostanie System BioSuck wraz z przykładami zastosowania oraz omówione zostaną uwarunkowania jego wykorzystania w aspekcie środowiskowym, społecznym i ekonomicznym.
Projekt: System wspomagania decyzji w zakresie optymalizacji zbierania odpadów z zastosowaniem technologii podciśnieniowej z jednoczesną produkcją bioenergii z odpadów jest finansowany w ramach 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej – ERA NET.
Opłaty za uczestnictwo:
O PLN