Data rozpoczęcia i zakończenia wydarzenia
2016-03-10 - 2016-03-10
Lokalizacja
Nazwa obiektu: Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych
Ulica i numer: Kossutha 6
Miasto i kod: 40-844 Katowice
Organizator
Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych
Opis wydarzenia
Osoba prowadząca: mgr inż. Filip Harasimiuk, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
Wstęp wolny
Seminarium zostanie nagrane i udostępnione w sieci internet
Informacja o seminarium
Mikroglony należą do jedno- lub wielokomórkowych roślin samożywnych o mikroskopijnych rozmiarach. Wchodzą w skład planktonu wód słonych i słodkich (fitoplankton). Występują także na lądzie zasiedlając miejsca wilgotne (rośliny, kamienie). Spotykane są również w śniegu i lodzie.
Pomimo tego, że mikroglony jako organizmy samożywne stanowią poważny problem w procesie eutrofizacji akwenów, znalazły się w centrum zainteresowania nauki ze względu na możliwości wielokierunkowego wykorzystania ich biomasy. Mikroglony znajdują zastosowanie przy unieszkodliwianiu trudno rozkładalnych substancji czy w bioremediacji środowisk zanieczyszczonych. Wykorzystanie mikroglonów w technologiach oczyszczania ścieków do usuwania związków biogennych jest obecnie przedmiotem prac badawczych prowadzonych w Zakładzie Sozologii Wód, Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Na seminarium zaprezentowane zostaną wyniki prac eksperymentalnych związanych z innowacyjnym wykorzystaniem biomasy z wybranych gatunków mikroglonów do usuwania zanieczyszczeń ze ścieków przemysłowych, ze szczególnym uwzględnieniem ścieków pochodzących z intensywnej produkcji rybnej. W pracach badawczych szczególny nacisk jest kładziony na faktor czasu i sprawność redukcji zanieczyszczeń.
Formularz zgłoszenia i dodatkowe informacje na stronie:
www.ietu.katowice.pl/aktual/Seminaria_IETU/seminaria_IETU.htm
Kontakt
udział w tym wydarzeniu jest bezpłatny
Strona internetowa:
www.ietu.katowice.pl/aktual/Seminaria_IETU/seminaria_IETU.htm