Data rozpoczęcia i zakończenia wydarzenia
2025-03-27 - 2025-03-27
Lokalizacja
Nazwa obiektu: MS TEAMS (ONLINE)
Ulica i numer:
Miasto i kod:
Organizator
Dialogiczne Towarzystwo Naukowe - Społeczeństwo i Polityka
Opis wydarzenia
I. ORGANIZATOR
Dialogiczne Towarzystwo Naukowe - Społeczeństwo i Polityka ma zaszczyt zaprosić wszystkich chętnych do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej – Filozofia a człowiek: wokół problemów filozofii politycznej, społecznej i filozofii prawa.
II. CEL KONFERENCJI
Celem konferencji jest analiza oraz dyskusja nad aktualnymi problemami, perspektywami i rozwiązaniami w obszarze relacji między filozofią a problemami natury politycznej, społecznej i filozofii prawa. Konferencja ma charakter naukowy i odbędzie się w formule zdalnej, zapewniając platformę do wymiany wiedzy i doświadczeń między praktykami oraz teoretykami. Zapraszamy do zgłaszania wystąpień dotyczących między innymi poniższych obszarów badawczych:
Filozofia polityczna
- Idee i koncepcje władzy w filozofii politycznej
- Demokracja, liberalizm, konserwatyzm – spory ideowe
- Sprawiedliwość społeczna i jej filozoficzne podstawy
- Rola ideologii w życiu społecznym i politycznym
- Współczesne wyzwania dla filozofii politycznej
Filozofia społeczna
- Człowiek jako istota społeczna – filozoficzne aspekty wspólnoty
- Tożsamość jednostki w społeczeństwie
- Moralność i etyka w życiu społecznym
- Filozoficzne koncepcje równości i wolności
- Społeczeństwo informacyjne i technologiczne zmiany w relacjach społecznych
Filozofia prawa
- Filozoficzne podstawy prawa i sprawiedliwości
- Relacja prawa do moralności i etyki
- Koncepcje praw człowieka i ich filozoficzne uzasadnienia
- Prawo a polityka – wzajemne zależności i napięcia
- Współczesne wyzwania filozofii prawa w dobie globalizacji
Człowiek wobec filozofii politycznej, społecznej i prawa
- Wolność i odpowiedzialność jednostki w państwie i społeczeństwie
- Filozoficzne koncepcje praw jednostki i ich granice
- Rola filozofii w kształtowaniu postaw obywatelskich
- Filozofia a praktyka – wpływ teorii na rzeczywistość społeczną i prawną
- Dialog między tradycją a nowoczesnością w filozofii politycznej, społecznej i prawnej
Zachęcamy do udziału: studentów, doktorantów, pracowników nauki, filozofów, politologów, prawników, a także osoby zajmujące się badaniem tematyki zaproponowanej w ramach tej konferencji.
Prosimy o zgłoszenia osób, które mogą uczestniczyć - w miarę możliwości - w całości wydarzenia, a zwłaszcza w swoim panelu. Wynika to z tego, iż każda konferencja jest miejscem wymiany poglądów i idei. Zapraszamy także uczestników biernych chcących podzielić się swoimi przemyśleniami w tematyce konferencji.
III. FORMA ZGŁOSZENIA
Zgłoszenia należy przesyłać do niedzieli 23.03.2025 roku na adres email towarzystwa: konferencje@dialogicznetowarzystwonaukowe.pl z tytułem wiadomości "Konferencja – Filozofia a człowiek I".
W zgłoszeniu należy wskazać: imię, nazwisko, tytuł naukowy/stopień naukowy, afiliacja, tytuł wystąpienia oraz abstrakt (nie więcej niż 200 wyrazów). Sugerujemy przesłanie pliku w WORD lub PDF.
Abstrakty będą oceniane przez Radę Programową naszego Towarzystwa.
Uwaga: po wysłaniu zgłoszenia prosimy sprawdzić foldery SPAM na swoich skrzynkach pocztowych. Nasze odpowiedzi zwrotne mogą być tam kierowane.
IV. RECENZOWANA MONOGRAFIA POKONFERENCYJNA
W ramach serii "Monografie naukowe DTN - SiP" planowane jest wydanie recenzowanej monografii wieloautorskiej. Monografia będzie rozprowadzona w formie online w ramach tzw. otwartego dostępu oraz w miarę możliwości każdy autor otrzyma monografie w wersji drukowanej. Zgodnie z przepisami MNiSW każdy autor otrzyma 5 punktów za opublikowanie rozdziału w tejże monografii.
Z już wydanymi monografiami przez nasze Towarzystwo można zapoznać się TUTAJ: https://dialogicznetowarzystwonaukowe.pl/pl/monografie-naukowe-dtn-sip
Wydanie monografii pokonferencyjnej planujemy do 30.09.2025 rok. Osoby zgłaszające się na konferencje, a chcące opublikować rozdział, powinny mieć gotowe teksty do dnia tj. 30.04.2025 roku.
V. TERMIN KONFERENCJI
Konferencja odbędzie się online za pomocą MS Teams w dniu 27.03.2025 roku tj. czwartek w godzinach 9:30-14:30.
VI. KOSZT UDZIAŁU W KONFERNCJI
Koszt wystąpienia wynosi (w formie darowizny): 80 zł - wskazana kwota pokrywa koszty wysyłki na wskazany adres certyfikatu potwierdzającego wystąpienie, wydanie monografii oraz bieżące wydatki Stowarzyszenia.
VII. UCZESTNICY BIERNI
Uczestnicy bierni są zwolnieni z opłaty konferencyjnej - certyfikaty będą wystawianie w formie elektronicznej. Chęć uczestnictwa w wydarzeniu w formie zdalnej należy zgłaszać na adres: konferencje@dialogicznetowarzystwonaukowe.pl z tytułem wiadomości "Konferencja – Filozofia a człowiek I".
Opłaty za uczestnictwo:
80 zł