Data rozpoczęcia i zakończenia wydarzenia
14.09.2024 - 14.09.2024
Lokalizacja
Nazwa obiektu: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Ulica i numer: Online
Miasto i kod: Poznań
Organizator
Koło naukowe Koło Miłośników Literatury Dawnej, Koło Miłośników Literatury Salonowej i Tańca Dawnego "Galiarda", Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Opis wydarzenia
Koło Miłośników Literatury Dawnej oraz Koło Miłośników Literatury Salonowej i Tańca Dawnego Galiarda serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w ogólnopolskiej konferencji poświęconej związkom między modą a obyczajami w literaturze XVIII i XIX wieku Moda i obyczaje w literaturze długiego wieku osiemnastego. Wydarzenie naukowe ma na celu zgromadzenie badaczy literatury, historyków, kulturoznawców oraz innych specjalistów zainteresowanych rolą mody i obyczajów w kształtowaniu tożsamości kulturowej oraz społecznych norm tamtego okresu. Moda pojawia się, choćby nieproszona, wszędzie tam, gdzie opisywani są bohaterowie. Wiek XVIII i XIX to czas intensywnych przemian społecznych, politycznych i kulturowych, które znalazły swoje odzwierciedlenie w literaturze. Moda i obyczaje, jako ważne elementy codziennego życia, nie tylko ukazywały zmiany społeczno-kulturowe, ale także je współtworzyły. W literaturze wskazanego okresu te elementy często były nośnikami głębszych treści – odzwierciedlały kwestie klasowe, genderowe, narodowe, a także relacje władzy i zależności. Moda, jako wyraz zmieniających się gustów, statusów społecznych oraz idei estetycznych, odgrywała kluczową rolę w kształtowaniu wizerunku jednostki i społeczeństwa. Ubrania, dodatki i stylizacje stanowiły nie tylko element codziennego ubioru, ale także nośnik znaczeń i symboli, które były wplecione w narracje literackie. Obyczaje natomiast, dotyczące określonych ról społecznych i relacji międzyludzkich, normujące sposoby wyrażania emocji, były nieodłącznie związane z modą – materialnym wyrazem tych norm i zasad.
Pragniemy pochylić się nad następującymi pytaniami: jakie znaczenia ma ubiór dla poszczególnych postaci? Jakim narzędziem jest strój w rękach autora-twórcy? Czym była moda w jego życiu prywatnym? W jaki sposób pisarze wykorzystywali swoje utwory do promowania lub krytykowania określonych obyczajów i wartości? W jaki sposób literatura rejestrowała i komentowała ewolucję mody i zmieniające się obyczaje oraz moralność społeczną poprzez opisy ubiorów, stylu życia oraz zachowań postaci? W jaki sposób normy obyczajowe, w połączeniu z modą, wpływały na kształtowanie tożsamości jednostki i jej miejsce w społeczeństwie? Jakie literackie obrazy obyczajowości ukazują napięcia między jednostką a zbiorowością? Jak obyczaje regulowały życie prywatne i publiczne, a jak były one poddawane literackiej refleksji? Szukając odpowiedzi na te pytania, możemy odkryć wiele nowych wątków – zarówno w utworach mało znanych, jak i w arcydziełach literatury. Obyczaje, maniery, rozrywki, konwenanse – to zbiory zasad oczywiste w danej społeczności i w danych czasach. Autor polega na czytelniku, operując sugestiami, skrótami, odniesieniami. Przed współczesnym czytelnikiem – a zwłaszcza czytelnikiem-badaczem – pojawia się więc zadanie: konieczność odszyfrowania tego, co niezmienne, a tego, co umyka w biegu historii. Wydarzenie będzie okazją do wymiany poglądów i dyskusji nad wieloaspektowym znaczeniem mody i obyczajów w literaturze długiego wieku osiemnastego. Zachęcamy do przyjrzenia się tym elementom życia, które od lat interesują ludzkość – czym antenaci zajmowali się na co dzień i zgłaszania referatów, które podejmą pokrewne zagadnienia.
Zachęcamy do zainteresowania się poniższymi zagadnieniami:
- Przedstawienia mody w dziełach literackich długiego wieku osiemnastego;
- Znaczenie obyczajowości w literaturze długiego wieku osiemnastego;
- Zwyczaje środowisk literackich długiego wieku osiemnastego;
- Życie codzienne w literaturze;
- Moda jako metafora;
- Historia mody w ujęciu literackim;
- Historia gier, rozrywek i zabaw;
- Literatura jako medium kształtowania wzorców modowych i obyczajowych;
- Moda jako wyraz tożsamości społecznej i płciowej;
- Obyczaje i moralność w kontekście płci i rodziny;
- Literatura jako narzędzie krytyki i propagandy obyczajowej.
Mile widziane są także abstrakty przedstawiające własne interpretacje tematu konferencji. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres modaiobyczaje@outlook.com w formie pliku .doc, .docx lub .rtf zawierającego:
- Imię i nazwisko oraz tytuł referatu (w tytule pliku);
- abstrakt (maksymalnie 400 słów);
- aktualną afiliację i tytuł naukowy;
- numer telefonu oraz adres e-mail .
Ostateczny termin przyjmowania zgłoszeń to 30 sierpnia 2024.
Opłaty za uczestnictwo:
Brak