Data rozpoczęcia i zakończenia wydarzenia
2023-10-25 - 2023-10-25
Lokalizacja
Nazwa obiektu: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Ulica i numer: Krakowskie Przedmieście 66
Miasto i kod: Warszawa, 00-320
Organizator
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Opis wydarzenia
Zapraszamy na konferencję „Wieś polska na przestrzeni wieków: od utraty niepodległości do I wojny światowej”
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza do udziału w międzynarodowej konferencji pt.: Wieś polska na przestrzeni wieków: od utraty niepodległości do I wojny światowej, która odbędzie się 25 października 2023 r. w siedzibie Instytutu, przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 w Warszawie.
Wieś polska i jej mieszkańcy od dekad były obiektem zainteresowania historyków, etnografów, socjologów i demografów. Pierwsze w pełni naukowe prace na jej temat zaczęły powstawać w XIX w., m.in. Dzieła Wszystkie Oskara Kolberga. Przykładem są monografie, które wyszły spod pióra znakomitego polskiego historyka Franciszka Bujaka. W ostatnich latach wielowątkowe i wielopłaszczyznowe badania dziejów wsi, położnych w granicach dawnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów, przeżywają ponownie renesans wśród polskich, ale też coraz częściej zagranicznych historyków.
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi wychodząc naprzeciw społecznym oczekiwaniom postanowił utworzyć platformę konferencyjną do wymiany myśli i poglądów związanych z dziejami wsi oraz polskich chłopów. W tym celu planowana jest realizacja cyklu konferencji poświęconych „Wsi polskiej na przestrzeni wieków”. W tym roku inaugurujemy projekt koncentrując się na tematyce przekrojowej, ukazującej losy chłopów i ich wiejskiego otoczenia od utraty niepodległości do I wojny światowej. Liczymy, że niniejsza Konferencja położy podwaliny pod kolejne badania polskiej wsi w ujęciu interdyscyplinarnym.
Prelegentami na konferencji są badacze z Polski i zagranicy, a ich wystąpienia koncentrują się wokół następujących zagadnień:
Sesja I Kultura materialna wsi (domy mieszkalne, dwory, budowle sakralne, budynki gospodarcze, budowle przemysłu rolnego, narzędzia rolnicze, itp.).
Sesja II Kultura niematerialna (obrzędy, rytuały, obyczaje, język w regionalnych
i lokalnych odmianach, stroje, muzyka, taniec, pieśni, legendy, bajki, tradycje życia sąsiedzkiego czy wspólnotowego, itp.).
Sesja III Zmiany własnościowe i demograficzne polskiej wsi.
Sesja IV Produkcja rolnicza oraz spółdzielczość wiejska.
Konferencja będzie transmitowana online: https://www.facebook.com/NarodowyInstytutKulturyiDziedzictwaWsi
udział w tym wydarzeniu jest bezpłatny