Data rozpoczęcia i zakończenia wydarzenia
2023-11-09 - 2023-11-12
Lokalizacja
Nazwa obiektu: Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach
Ulica i numer: Zacisze 3
Miasto i kod: 40 – 025 Katowice
Organizator
Zakład Tańca | Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk
Opis wydarzenia
Międzynarodowa konferencja naukowa
DEVISED THEATRE / DANCE THEATRE
Katowice | 9 – 12 listopada 2023
Devised Theatre to jedna z najciekawszych i najbardziej dynamicznych form współczesnego widowiska. Zainicjowany w latach 60-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i w Europie (w tym w Polsce), Devised Theatre zaczął rozwijać się także w innych przestrzeniach kulturowych i do dziś modyfikuje swoje założenia skoncentrowane wokół poszukiwania alternatywnych form eksperymentalnych. Artyści Devised Theatre często wychylają się w stronę kontekstów pozaartystycznych i przekraczają normatywne zasady i granice teatru komercyjnego, instytucjonalnego i repertuarowego. Równocześnie, często podejmują wszelkie decyzje artystyczne i organizacyjne jako zespół. Devised Theatre określany też jako collective creations, stara się być niehierarchiczny, bez gotowego scenariusza, skupiony równie mocno na procesie twórczym, co na jego efekcie finalnym, za który odpowiedzialność i uznanie ponosi każda osoba w zespole. Devised Theatre jest często multisensoryczny, ograniczający rolę słowa na rzecz ciałomyślenia, choreografii, ruchu, teatru obrazu, muzyki i dźwięku. Model, który jest preferowany przez zespół, opiera się na długoterminowym zaangażowaniu i współpracy wszystkich jego członków. Ta bardzo różnorodna praca nad tworzeniem spektaklu jest rozmaicie definiowana przez znawców przedmiotu i dlatego wymaga dziś szczególnego metodologicznego namysłu. Praktyki te od samego początku ewoluowały wraz z różnymi szkołami zajmującymi się przygotowaniem przyszłych artystów. Począwszy od Francji w latach 50-tych, Jacques Lecoq był pionierem paradoksalnej „pedagogiki tworzenia”, która poprzez wersję via negativa opartą na głębokiej organicznej percepcji świata przyrody i innych ludzi, wprowadzała studentów w fizyczne widowisko i tworzenie zespołów. Współcześni artyści, tacy jak Pig Iron Theater Company w Stanach Zjednoczonych, zarówno stworzyli wiele devised, opartych na fizyczności, zespołowych prac, jak i kontynuowali pedagogikę Lecoqa w innowacyjny sposób (w szczególności włączając pracę z głosem w tradycji Roya Harta). W Europie ośrodki edukacyjne w Giessen, Uniwersytet Folkwang w Essen i DAS w Amsterdamie odgrywają znaczącą rolę w propagowaniu praktyk Devised Theatre i widowisk. Zakład Tańca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, założony przez Jacka Łumińskiego, choreografa i nauczyciela, w podobny sposób działa na rzecz bogatej tradycji polskiego tańca i teatru eksperymentalnego.
Celem konferencji DEVISED THEATRE / DANCE THEATRE jest refleksja nad Devised Theatre w relacji do tańca współczesnego i stworzenie platformy dla wspólnej dyskusji badaczy/ek i artystów/ek na obu polach. Dyskusja uwzględni również wsparcie instytucjonalne zapewniane przez kuratorów i festiwale. Konferencja obejmie wykłady teoretyczne, ale także dyskusje RoundTable, panele, laboratoria, warsztaty i spektakle. Praktyczne sesje i warsztaty mają na celu zgromadzenie uczestników wokół ich wspólnej pracy nad „tworzeniem / wymyślaniem” idei, procesu i ostatecznej formy spektaklu.
W głębokiej otwartości zapraszamy teoretyków oraz praktyków zafascynowanych tzw. praktyką devising, tj. metodami pracy i narzędziami Devised Theatre. Uprzejmie prosimy o nadsyłanie propozycji wystąpień teoretycznych do dnia 25 września 2023 roku na poniższy adres |
Opłaty za uczestnictwo:
500 zł