Data rozpoczęcia i zakończenia wydarzenia
2023-10-12 - 2023-10-12
Lokalizacja
Nazwa obiektu: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
Ulica i numer: ul. Rajska 1
Miasto i kod: 31-124 Kraków
Organizator
Stowarzyszenie Lepsze Jutro; Fundacja Polistrefa
Opis wydarzenia
Serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby na interdyscyplinarną, ogólnopolską konferencję naukową Różowe archiwa: co pozostało po akcji „Hiacynt?”. Wydarzenie odbędzie się w dniu 12 października 2023 roku w formie stacjonarnej – w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, przy ul. Rajskiej 1.
Konferencja organizowana jest ramach projektu „Różowe Archiwa” realizowanego przez Fundację na Rzecz Różnorodności Polistrefa oraz Stowarzyszenie Lepsze Jutro. Projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
„Hiacynt” to kryptonim przyjęty dla szeregu akcji podejmowanych w Polsce latach 1985–1987 przez Milicję Obywatelską. Podczas akcji pozyskiwano informacje na temat homoseksualnych mężczyzn i ich otoczenia. Zgodnie z oficjalnymi komunikatami przyczyną akcji była chęć wyjścia naprzeciw problemom takim jak przestępczość osób homoseksualnych czy rozprzestrzenianie się wirusa HIV. Prawdziwy cel opisywanych działań jest jednak niejasny. Możemy przypuszczać, że akcja miała dostarczyć władzy informacji o osobach homoseksualnych, a w konsekwencji – podstawy do szantażu celem wymuszenia współpracy. Nie znamy losów zebranych wówczas materiałów.
Konferencja będzie składała się z prezentacji referatów, paneli z zaproszonymi gośćmi i gościniami oraz debat otwartych. Wydarzenie ma stanowić przestrzeń do wymiany wiedzy między osobami ze świata nauki i organizacji pozarządowych. Zależy nam, aby stało się ono pretekstem do rozważenia sytuacji osób queerowych w historii i współcześnie, z perspektywy nauk humanistycznych i społecznych.
Zgłaszane referaty mogą dotyczyć wymienionych niżej problemów:
- Akcja „Hiacynt” w kontekście historii PRLu
- Próba prawnego rozliczenia akcji „Hiacynt”
- Akcja „Hiacynt” jako przejaw opresyjności władzy nad mniejszością
- Zaginione archiwum: pamięć i niepamięć o akcji „Hiacynt”
- Obraz akcji „Hiacynt” w tekstach kultury
- Wpływ akcji „Hiacynt” na rozwój polskich społeczności LGBT+ i ruchów queerowych
- Akcja „Hiacynt” w perspektywie płciowej
- Sytuacja osób L_BT+ w czasie akcji „Hiacynt”
- Pamięć i dialog międzypokoleniowy w polskiej społeczności LGBT+
Konferencja ma charakter otwarty, a udział w niej jest bezpłatny. Zgłoszenia na konferencję należy dokonać poprzez jeden z poniższych linków.
Rejestracja udziału czynnego, przeznaczona dla osób planujących wystąpienie z referatem naukowym, trwa do 7 września 2023 roku: https://forms.office.com/e/qW8yZz9qAk.
Rejestracja udziału biernego, przeznaczona dla pozostałych osób zainteresowanych wydarzeniem, trwa do 9 października 2023 roku: https://forms.office.com/e/J0bs5sCJDQ.
Regulamin konferencji dostępny jest pod adresem: https://stowarzyszenielj.sharepoint.com/:b:/s/StowarzyszenieLepszeJutro-Hiacynt/EUe6_SEd1t1Mpmc3kS5esbcBk7ow9THrcGrLFI1CpUkBXQ?e=JNPw79
Do zobaczenia w Krakowie!
Więcej na temat projektu: https://rozowearchiwa.pl/; https://www.facebook.com/rozowe.archiwa?locale=pl_PL
Stowarzyszenie Lepsze Jutro: https://lepszejutro.org/; https://www.facebook.com/stowarzyszenieLJ
Fundacja Polistrefa: https://polistrefa.pl/; https://www.facebook.com/fundacja.polistrefa/?locale=pl_PL
Opłaty za uczestnictwo:
Udział bezpłatny
Strona internetowa:
https://facebook.com/events/s/konferencja-rozowe-archiwa-co-/3582957528641553
