Data rozpoczęcia i zakończenia wydarzenia
2022-02-17 - 2022-02-17
Lokalizacja
Nazwa obiektu: Internet, IETU
Ulica i numer: Internet, spotkanie on-line
Miasto i kod: 40-844 Katowice
Organizator
Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych
Opis wydarzenia
W ramach projektu InfoSMOG-MED powstała elektroniczna platforma i aplikacja na urządzenia mobilne – Śląskie SMOGSTOP. Rozwiązanie to działa w oparciu o system prognozowania jakości powietrza i ryzyka zdrowotnego na terenie województwa śląskiego. System tworzą 3 komponenty:
- środowiskowy obejmujący prognozę parametrów meteorologicznych , jakości powietrza oraz indeksu zanieczyszczeń powietrza,
- zdrowotny dotyczący ryzyka zdrowotnego dla osób ze schorzeniami pulmonologicznymi, diabetologicznymi, sercowo – naczyniowymi, a także populacji dzieci (schorzenia pediatryczne),
- informacyjno–edukacyjny.
Opracowane narzędzie pozwala prognozować jakość powietrza atmosferycznego oraz dostarcza wszystkim mieszkańcom województwa śląskiego w miejscu ich zamieszkania informacji o prognozowanej jakości powietrza i możliwym wpływie poziomu stężeń tych zanieczyszczeń powietrza na zdrowie.
Prognoza meteorologiczna obejmuje dane dotyczące temperatury, ciśnienia, kierunku i prędkości wiatru. System modelowania jakości powietrza generuje prognozy stężeń godzinowych SO2, NO2, CO, pyłów PM10 i PM2,5 oraz indeksu jakości powietrza na kolejne 48 h.
System pozwala także na wspieranie podmiotów leczniczych z terenu województwa śląskiego w zakresie informacji o możliwym wzroście ilości pacjentów z problemami pulmonologicznymi i naczyniowo-sercowymi w placówkach z uwagi na prognozowaną złą jakość powietrza.
Dane prognostyczne o jakości powietrza z Systemu mogą służyć władzom samorządowym do podejmowania decyzji w zakresie działań krótkoterminowych na terenie gmin dla ograniczenia skutków prognozowanych wysokich stężeń zanieczyszczeń powietrza dla mieszkańców.
Więcej informacji dot. projektu InfoSMOG-MED, w ramach którego opracowano system Śląskie SMOGSTOP.
Udział w webinarium jest bezpłatny. Spotkanie prowadzone będzie na platformie MS Teams.
Opłaty za uczestnictwo:
0 zł, bezpłatne