Data rozpoczęcia i zakończenia wydarzenia
2021-10-15 - 2021-10-15
Lokalizacja
Nazwa obiektu: konferencja online
Ulica i numer:
Miasto i kod:
Organizator
Fundacja na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL
Opis wydarzenia
Ogólnopolska Konferencja Naukowa “Od społeczeństwa pierwotnego do społeczeństwa postmodernistycznego” (online)
15 października 2021 roku
Serdecznie zapraszamy do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej ”Od społeczeństwa pierwotnego do społeczeństwa postmodernistycznego”, która odbędzie się 15 października 2021 roku. Z uwagi na obecną sytuację spotkanie przybierze formę online. Celem Konferencji jest podjęcie dyskusji na temat zmian zachodzących w funkcjonowaniu społeczeństwa na przestrzeni dziejów.
Rozważania obejmować będą następujące ramy tematyczne:
Relacje społeczne i społeczeństwo obywatelskie
Społeczeństwa pierwotne cechowała mała liczebność, świadomość wspólnoty, hierarchizacja na podstawie wieku i płci. Rodzina była podstawową formą organizacji społecznej. Na przestrzeni wieków zaczęło tworzyć się społeczeństwo współczesne, otwarte. Już w czasach antycznych społeczeństwo obywatelskie było najwyższym etapem rozwoju moralnego społeczeństwa. Wraz z przekształcaniem relacji społecznych, formułowaniem się norm i oddziaływań między członkami zbiorowości odkryto zdolność do samoorganizacji i podejmowania oddolnych działań.
Procesy urbanizacyjne i korzystanie z zasobów
Pojęcie urbanizacji kojarzy się ze współczesnością, pojawiła się ona już w czasach starożytnych, wraz z powstaniem pierwszych na świecie miast. Jest to pojęcie złożone i ma wiele wymiarów. To proces globalny, wpisany w rozwój ludzkości, który wiąże się z koncentracją sił wytwórczych, stosunkami społecznymi, korzystaniem z zasobów oraz racjonalnym zapewnieniem dóbr. Koordynacja wszystkich środków przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie społeczeństw. Zasoby ludzkie, pieniężne, rzeczowe i informacyjne są niezbędne do zaspokajania potrzeb człowieka.
Kreowanie stylów życia i świadomości konsumenckiej
Społeczeństwo postmodernistyczne skupia się nie tylko na dobrach materialnych, ale także poświęca się refleksji nad tym, co sobą reprezentuje. Współczesna cywilizacja odeszła od zbieractwa, podziału pracy według płci i wieku na rzecz cywilizacji nastawionej na wszechstronną konsumpcję i informację. Styl życia to charakterystyczna konfiguracja zachowań ludzkich, stanowi dla zbiorowości swoisty sposób bycia w społeczeństwie. Style życia są ściśle skorelowane z konsumpcjonizmem.
Świadomość podjętej tematyki zachęca do udziału w interdyscyplinarnym dialogu przedstawicieli różnych dyscyplin nauk społecznych, ekonomicznych i historycznych, zarówno teoretyków, jak i praktyków. Liczymy na Państwa aktywny udział w wydarzeniu, a także wspólną wymianę doświadczeń i refleksji.
Kontakt
spoleczenstwo@fundacja-tygiel.pl
+48 733 933 083
https://fundacja-tygiel.pl/spoleczenstwo/
Opłaty za uczestnictwo:
199 zł - 229 zł